پندها و حکایات شنیدنی

به نام خالق هستی بخش

خاطرات عمل چشم لازک PRK
نویسنده : آرش کمان گیر - ساعت ٤:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢٢
 


PRK نسبت به روش لیزک عوارض کمتری دارد و اکنون روش رایجی است که اکثر پزشکان برای برطرف کردن عیوب نزدیک بینی آستیکمات و یا دوربینی از آن استفاده می کنند.

حالا بعد از این مقدمه می خوام از خاطره عمل چشم خودم براتون بگم.

روز موعود رسید امروز روزیه که باید چشمم رو PRK کنم تا از شر این عینک راحت بشم 3 نفر سه نفر ما رو به داخل اتاق انتظار بردند در اونجا یک قطره بی حس کننده داخل چشم ما ریختند من نفر سوم بودم خوب این شانس رو داشتم که از نفر اول راجب نحوه عمل بپرسم. وقتی رفتم داخل اتاق عمل یک تخت ویک دستگاه عمل چشم رو دیدم رفتم روی تخت دوباره یک قطره چشم روی هر کدوم از چشممام انداختند گفتن لیز بخور برو زیر دستگاه، رفتم زیر دستگاه، حالا می تونستم دو نقطه رو روی دستگاهی که قرار بود عمل PRK رو روی چشم من انجام بده رو ببینم یک نقطه سبز و یک نقطه قرمز چشمک زن البته نقطه قرمز بزرگ تر بود یک چیزی گذاشتن بر روی چشم من که من نفهمیدم چی بود ولی یکی از دوستان می گفت که گیره پلک است تا ما پلک نزنیم خوب توی این لحظه آدم استرس داره اتاق عمل هم یک بوی عجیبی می ده نمی دونم بوی چیه بویی مثل لنت ترمز دکتر به من گفت حین عمل پلک نزنم سرم را تکان ندهم به هیچ عنوان صحبت نکنم مگه اینکه به فارسی به من بگن و تنها به نقطه قرمز چشمک زن خیره شوم و هرچی بیشتر همکاری کنم عملم بهتر می شود در حالی که دو چشمم باز بود و بر روی چشم دیگر پارچه ای گذاشتن تا تنها با یک چشم به نقطه قرمز رنگ خیره بشم عمل  شروع شد صدایی شبیه  صدای جوشکاری از دستگاه می آمد همراه با آن بوی عجیب که شدید تر شده بود من داشتم تنها با آن نقطه قرمز چشمک زن خیره می شدم نقطه هر لحظه بزرگتر به نظم می آمد صدای اشعه لیزر ادامه داشت نقطه قرمز را با حاله ای سفید رنگ دورش می دیدم قبلش البته به من گفتن که اگه نقطه را گم کردید یا چشمت سفیدی رفت نترسی و حالت چشم را حفظ کنی خوب بعد حدودا یک و نیم دقیقه کار تمام شد مایعی ژله ای رنگ داخل چشمم ریختن احساس خنکی خوشایندی داشت و بعد لنز تماسی برای پانسمان داخل چشمم گذاشتند کار برای چشم راستم تمام شد. همین مراحل برای چشم چپم هم اتفاق افتاد. به من گفتن لیز بخور از زیر دستگاه بیا بیرون، آمدم بیرون، یک قطره داخل هر چشمم ریختند و به من گفتن ساعت رو به رو چه ساعتی رو نشون می ده؟ خوب من هم گفتم و کار تمام شد.

در کل نه دردی فهمیدم و نه چیز دیگری، به نظر من از آمپول زدن که راحتره.

توصیه ها:

• نترسین

• قبلش تمرین بکنید مثلا در حالی که تو چشمتون بازه و یک چشمتون رو  با دستی دیگر پوشانده اید به نقطه قرمزی حدود 2 دقیقه بدون پلک زدن خیره بشید من خودم قبل عمل 4 باری تمرین کردم البته سرتون کمی به پایین مال باشه و تکون هم ندید

• هویچ، تخم آفتاب گردون، ماهی، کلم، شیر و در کل هرچی که برای چشم مفیده قبل از عمل و بعد از آن در برنامه غذاییتان جا داشته باشند.

• به کادر پزشکی خود در حین عمل اعتماد کنید و نترسید آنها مسلما 100 ها نفر مثل شما را عمل کرده اند پس مطمئن باشید.

خوب حالا دیگه بعد از مدتی بعد عمل راحت می تونید بریم استخر برید کلاس ورزشی دلخواه و یا زیر بارون قدم بزنید بدون عینک دنیا قشنگتره.

انشاالله که عملتون موفقیت آمیز باشه ما رو هم دعا کنید.

===========================================

الان یک یکسالی از عمل چشمم می گذره با خودم می گم این بهترین تصمیم زندگیم بود خدایا شکرت که دیگه مجبور نیستم هر روز اول صبح دنبال عینکم بگردم.

دکتر می گه که بعد یکسال چشم عملکردش پایدار می شه البته درست می گه مثلا من موقع امتحانات ترم بچشمم خیلی فشار اومد و احساس خشکی چشم داشتم البته بعد از تموم شدن امتحانات این احساس هم از بین رفت در کل راضی ام بعد یکسال به عنوان آخرین بار رفتم پیش دکترم گفت که شماره چشمم صفر شده در کل از عملم راضی ام و نسبت به زمانی که با عینک جا ها رو می دیدم دیدم بهتره امیدوارم که شما هم عمل خوبی داشته باشید

===========================================

الان دو سال از زمان عمل چشمم می گزره واقعا راضی هستم و این رو هم مدیون شما دوستانی هستم که با خواندن این مطلب و دعای خیرتون به من کمک کردید.

از شما دوست عزیز هم می خوام با گذاشتن خاطره خودتون از عمل چشم در بخش نظرات بقیه رو هم آگاه کنید .

تازگی رفتم پیش دکتر و به من گفته چشمات خیلی خوب عمل شده تازه گواهینامه ام رو هم بخش رانندگی با عینک طبی اش رو برداشتم.

موفق باشید با دادن خاطره ها تون در بخش نظرات به بقیه هم کمک و راهنمایی کنید.